ПРИЈЕМ ЗА ОФИЦИРЕ НЕВЕСИЊСКЕ БРИГАДЕ У СКУПШТИНИ СРБИЈЕ: Хвала вам што сте чувајући Херцеговину сачували и матицу Србију

Датум: 19. 11. 2018.
 
  • Предсjедник Одбора за дијаспору и Србе у региону Миодраг Линта и члан Одбора Александар Марковић, састали су се у Дому Народне скупштине са бившим официрима Невесињске бригаде Херцеговачког корпуса Војске Републике Српске, поводом обиљежавања митровданских битака, које је та бригада водила 1992. и 1994. године.

Миодраг Линта, на чију иницијативу је одржан састанак, истакао је да се данас у Србији веома мало зна о чињеници да је славна Невесињска бригада у Митровданским биткама сачувала не само српску Херцеговину, него и матицу Србију. Наиме, захваљујући храбрости војника Невесињске бригаде спријечена је непријатељска војска од намјере да успостави границе злочиначке НДХ на Дрини.

– Хвала вам што сте чувајући источну Херцеговину сачували и матицу Србију – рекао је Линта.

Бивши официри изразили су захвалност  Миодрагу Линти и истакли да им је велика част што су његови гости у Народној скупштини Србије. Они су нагласили да је то први пут да је неко уприличио званичан пријем припадника ове бригаде у Србији.

Током састанка официри су говорили о четири ратне године током којих су у два наврата одбранили град Невесиње и Источну Херцеговину. На линији дугој 98 километара бригада је током рата изгубила 476 бораца, а преко 1.800 њих је рањено.

Процјењује се да је на град Невесиње пало више од 15.000 атриљеријских пројектила.

Официри су истакли да су слобода, слога, међусобно поштовање и повјерење били водиља и кључ успјеха на фронту и да су у сваком тренутку били свјесни да одустајање није прихватљива опција.

Командант Новица Гушић је истакао висок морал бораца као и самих грађана који су без обзира на пол и године одлазили на борбене линије.

Кроз разговор могло се закључити да је један од разлога успјеха био и тај што су на челу пет батаљона Невесињске бригаде били активни официри, као и да је свака бригада имала свој љекара, што је била ријеткост.

Пуковник Зоран Јањић написао је као вјечно свједочанство монографију „Невесињска бригада у рату 1992-1995. години.“

Ова дјело има непроцјењиву вриједност јер садржи детаљан опис настанка и ратног пута Невесињске бригаде, једне од најбољих јединица Војске Републике Српске, која је међу првима одликована Орденом Немањића. Осим митровданских битака детаљно је описано учешће бригаде у борбама ван своје зоне одговорности, од требињског бојишта на југу, преко борби у зони одговорности Сарајевско-романијског корпуса, па до Гламоча и помоћи Другом крајишком корпусу.

Јањић  је истакао да је одмах након повлачења ЈНА, на територију БиХ дошла регуларна  хрватска војска предвођена генералом Јанком Бобетком што је довело до злочиначке акције „Чагаљ“ чији је крајњи исход било протјеривање 35.000 Срба из Долине Неретве и града Мостара. У тој акцији је као један од заповједника учествовао и данашњи министар одбране Републике Хрватске Дамир Крстичевић.

– Да није дошло до упада војске Републике Хрватске увјерен сам да би исход био другачији. У агонији која је настала формирана је Невесињска бригада, а одлучност и храброст команданта Гушића и свих официра створили су атмосферу у којој се знало да ће Херцеговина опстати или нестати – закључио је Јањић који је предсједнику Одбора за дијаспору и Србе у региону Миодрагу Линти поклонио монографију „Невесињска бригада у рату 1992-1995. години.“

Линта се захвалио официрима на посјети током које је могао да чује врло исцрпне детаље о борбеним активностима бригаде. Он сматра да би у Србији требало више да се говори о стварању Републике Српске, чему је Невесињска бригада дала немјерљив допринос. Такође је додао да би држава требало више да уважава српске борце који су учествовали у ратовима током деведесетих година.

Линта је поручио да је неопходно посебно разбијати  лажну и апсурдну тезу да су Србија и српски народ били агресори.

– Морамо се активно борити да станемо на пут ширењу лажи и фаслсификовању историје од стране Загреба и Сарајева. Помињање и истицање значаја које је Невесињка бригада дала, као и остали припадници Војске Републике Српске  треба да се далеко више помиње у јавности Србије – закључио је Линта.

Овом састанку присуствовали су пуковник Новица Гушић, командант Невесињске бригаде од почетка рата 1992. године до августа 1994. године; пуковник Зоран Пурковић,  командант батаљона до августа 1994.године, а од августа 1994. командант Невесињске бригаде; пуковник Зоран Пејановић-командант 1. батаљона Невесињске бригаде; пуковник Миленко Лаловић, командант 3. батаљона Невесињске бригаде; пуковник Никола Гузина, командант 5. батаљона Невесињске бригаде; пуковник Зоран Јањић, командант дивизионе ПВО у Невесињској бригади и капетан Ранко Шиљеговић, командант хаубичког артиљеријског дивизиона у Невесињској бригади.

Уочи састанка Сања Максимовић из Групе за едукацију и презентацију скупштинске баштине упознала је бивше официре Невесињске бригаде са просторијама и историјом овог државног здања.

Текст и фото: Трифко Ћоровић